ارزش – مقدار اسلام میزبان پاکستان عربستان

ارزش – مقدار: اسلام میزبان پاکستان عربستان پاکستان عربستان، خاورمیانه اسلام آباد

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بلاتکلیفی تجار در سیاست تازه ارزی

در شرایطی که به گفته مسئولان مقرر بود لیست اقلامی که مشمول قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما می شود، اعلام شود، رییس سابق اتاق بازرگانی کشور عزیزما

بلاتکلیفی تجار در سیاست تازه ارزی

بلاتکلیفی تجار در سیاست تازه ارزی

عبارات مهم : ایران

در شرایطی که به گفته مسئولان مقرر بود لیست اقلامی که مشمول قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما می شود، اعلام شود، رییس سابق اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران تصریح کرد که خبری از فهرست این اقلام نیست و همه تاجران منتظر آن هستند.

به گزارش ایسنا، بعد از نوسانات به وجود آمده در بازار ارز دولتمردان تصمیم گرفتند سیاستگذاری جدیدی جهت ساماندهی آن انجام دهند و در این زمینه سامانه ای به عنوان نیما (نظام یکپارچه سازی ارزی) راه اندازی و مقرر شد که دلار ۴۲۰۰ تومانی جهت همه واردکنندگان و نیازمندان به ارز از جمله مسافران، دانشجویان و تجار تخصیص داده شده است یابد و صادرکنندگان در جهت براق سازی و تامین منابع ارزی کشور، ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما بر اساس قیمت رسمی اعلام شده است تحویل دهند تا واردکنندگان بتوانند از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده کنند که در این زمینه مقرر شد لیست اقلامی که امکان عرضه درآمد صادراتی در این سامانه را بدارند اعلام شود که در این زمینه محسن جلال پور – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران- به ایسنا گفت: با وجود اعلام این تصمیم و وعده های بسیار جهت انتشار لیست مورد نظر هنوز هیچ فهرستی از اقلام کالاهای صادراتی مشمول این دستورالعمل تازه منتشر نشده است.

وی اظهار کرد: در حال حاضر در شرایط تحریم قرار داریم و احتمال سخت تر شدن شرایط بین المللی کشور در آینده نیز وجود دارد. بنابراین حتما باید تمهیداتی در این زمینه اندیشیده می شد که سامانه نیما و براق سازی در زمینه تامین، تسهیل و براق سازی منابع ارزی در همین راستاست ولی اینکه تمهیدات مورد نظر این باشد که حتما لیست اقلامی معرفی شود، شاید بتوان گفت که راه های جایگزینی هم وجود دارد و از راهکارهای دیگر نیز استفاده کرد.

بلاتکلیفی تجار در سیاست تازه ارزی

محصولات کشاورزی نباید در لیست بازگشت ارز صادراتی به سامانه نیما باشند

جلال پور تصریح کرد: در این زمینه بهتر است که کالاهایی مشمول لیست اقلام مورد نظر باشند و ارز حاصل از صادرات خود را به بانک مرکزی و سامانه نیما برگردانند که از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می کنند یا آنکه تسهیلات خاصی جهت آنها در نظر گرفته می شود که می توان به مجموع پتروشیمی ها، میعانات گازی و … که گاز ارزان، انرژی ارزان و خوراک ارزان به آنها تخصیص داده شده است می یابد، اشاره کرد. ولی کالاهایی مانند محصولات کشاورزی که هیچ تسهیلات، یارانه و ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به آنها تعلق نمی گیرد، نباید در قالب این لیست قرار گیرند و سیاستگذاری درستی در این زمینه به شمار نمی رود و نمی تواند صادرات را تقویت کند.

در شرایطی که به گفته مسئولان مقرر بود لیست اقلامی که مشمول قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما می شود، اعلام شود، رییس سابق اتاق بازرگانی کشور عزیزما

این عضو اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران ادامه داد: در زمینه محصولات کشاورزی باید گفت محصولی مانند پسته که می خواهد در این لیست قرار گیرد، سال هاست که کود و سم مورد نیازش در داخل کشور تولید می شود و بسیاری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان معتقدند که نیازی به ارز دولتی یا ۴۲۰۰ تومانی ندارند و آزاد شدن قیمت ارز در این زمینه می تواند به رقابتی شدن بازار و تقویت تولید و صادرات آنها یاری کند ولی در زمینه کود و سم تخصیص داده شده است ارز دولتی و یارانه و … باعث شده است تا رانتی در بازار آن به وجود بیاید و به همین علت ما اعتقاد به حاکمیت اقتصاد آزاد در بازار محصولات کشاورزی هستیم.

قیمت ارز حاصل از صادرات نباید دستوری تعیین شود

جلال پور اظهار کرد: تاجران نسبت به راه اندازی سامانه نیما یا حتی اعلام سیاست تازه ارزی مبنی بر بازگشت ارز حاصل از صادرات و تهیه و انتشار لیست اقلامی در این زمینه اعتراض چندانی ندارند ولی به نظر می رسد اینکه به صورت تحکمی و دستوری قیمتی جهت ارزهای صادراتی و تحویل آن مشخص کنیم، درست نیست به صادرات آسیب می رساند. به خاص صادرات محصولاتی که در قالب بخش شخصی واقعی صورت می گیرد باید رقابتی باشد و بتواند در داخل و خارج از کشور با اختیار تاجران مدیریت شود.

بلاتکلیفی تجار در سیاست تازه ارزی

رییس سابق اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران گفت: به نظر می رسد علت تاخیر در اعلام لیست اقلامی مشمول دستورالعمل تازه ارزی ابلاغ شده است این است که بررسی زیاد لیست اقلامی و چگونگی اجرای این سیاستگذاری هست، چراکه بسیاری از فعالان بخش شخصی نسبت به چگونگی و نحوه اجرای این سیاست انتقاد کرده بودند. هنوز هیچ لیستی از مراجع رسمی از بانک مرکزی تا شرکت توسعه تجارت ابلاغ نشده است و تاجران منتظر و امیدوارند که لیست، جامع و بر اساس منطق درست ابلاغ شود تا صادرات در این زمینه بتواند ساماندهی و تقویت شود.

در شرایطی که به گفته مسئولان مقرر بود لیست اقلامی که مشمول قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما می شود، اعلام شود، رییس سابق اتاق بازرگانی کشور عزیزما

واژه های کلیدی: ایران | بازار | سیاست | صادرات | بازرگانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs