ارزش – مقدار اسلام میزبان پاکستان عربستان

ارزش – مقدار: اسلام میزبان پاکستان عربستان پاکستان عربستان، خاورمیانه اسلام آباد

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بورس از رقبا پیش افتاد

پرونده بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مردادماه امسال با جهش 36/ 0 درصدی شاخص کل طی معاملات روز گذشته بسته شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به 7/ 6 درصد

بورس از رقبا پیش افتاد

بورس از رقبا پیش افتاد

عبارات مهم : ایران

پرونده بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مردادماه امسال با جهش 36/ 0 درصدی شاخص کل طی معاملات روز گذشته بسته شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به 7/ 6 درصد برسد. با ثبت این بازدهی و قرار گرفتن شاخص کل در سطح 82 هزار و 372 واحدی، بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران پیشتاز بازارهای رقیب شد. عمده رشد شاخص سهام طی معاملات پنجمین ماه از سال تحت تاثیر رشد قیمت ها در بازارهای جهانی به خصوص فلزات پایه بود. جهش قیمت مس و روی و رسیدن به سقف های چندساله موجب حمایت از اوضاع سودآوری صنایع وابسته در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شد.

ضمن اینکه عملکرد عمده شرکت ها در بهار امسال توجه معامله گران را به بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران جلب کرده بود. قرار گرفتن شاخص در کانال 82 هزار واحدی تحت تاثیر تجربه معامله گران از دوره های رونق اخیر نگرانی از اصلاح قیمت ها را زیاد کردن داده هست. هرچند ممکن است در کوتاه مدت تحت تاثیر فشار فروش تسویه اعتبارات کارگزاری ها در شهریورماه معامله گران شاهد اصلاح قیمت ها باشند، ولی به نظر می رسد سیگنال های حمایتی از سوی بازارهای جهانی همچنان از سطوح فعلی قیمت ها حمایت کنند. از طرفی احتمال زیاد کردن قیمت ارز در نیمه دوم سال در کنار آینده نگری ها از استمرار رشد اقتصادی سال گذشته دیگر عواملی هستند که می توانند زمینه پایداری قیمت ها در سطوح فعلی را فراهم کنند.

بورس از رقبا پیش افتاد

پرونده بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در پنجمین ماه از امسال دیروز در شرایطی بسته شد که شاخص کل طی این ماه توانست با دو کانال شکنی رشد 1/ 2 درصدی را تجربه کند و جهت چهارمین بار در امسال پیشتاز بازارهای موازی شود. میزان بازدهی بورس از ابتدای سال نیز با جهش 36/ 0 درصدی شاخص کل در جریان معاملات آخرین روز مرداد به 7/ 6 درصد رسید که حاکی از پیشتازی این بازار نسبت به بااهمیت ترین رقیب سنتی خود یعنی سپرده بانکی است.

زیر پوست رشد مرداد بورس

پرونده بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مردادماه امسال با جهش 36/ 0 درصدی شاخص کل طی معاملات روز گذشته بسته شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به 7/ 6 درصد

از اوایل تیر ماه سال جاری، نشانه های تغییرات مثبت بنیادی در اوضاع شرکت های پذیرفته شده است در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران رفته رفته آشکار شد. از طرفی قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی رو به افزایش گذاشت.

قیمت ها در بورس کالای کشور عزیزمان ایران نیز جهش های چشمگیری را تجربه کردند. از طرف دیگر در بعضی گروه های بزرگ بازار با اعلام قیمت های تازه در سال 95 از سوی شرکت پالایش و پخش (از جمله پالایشگاه ها) تحولاتی رخ داد که مورد توجه بازار سهام قرار گرفت. از نیمه دوم تیر ماه، اوضاع معاملات سهام تحت تاثیر چند عامل به نحوه غیر منتظره ای چرخید. این چرخش مسیر به پیشتازی صنعت معدنی و فلزی شکل گرفت. استمرار حمایت قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی از بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که استارت آن از میانه های تیر شروع شد، در همان روزهای ابتدایی مرداد موجب عبور شاخص سهام از نیمه کانال 81 هزار واحدی شد.پس از آن هر چند همچنان سیگنال های مثبت از سوی بازارهای جهانی به سهام مخابره شد، ولی معامله گران در مواجهه با استمرار این موج مثبت از سوی بازارهای جهانی احتیاط پیشه کردند. نشانه های این احتیاط در کم کردن ارزش معاملات به سطوح زیر 100 میلیارد تومان در عمده روزهای معاملاتی این ماه محسوس بود.گام های محتاط معامله گران در همان روزهای نخست موجب شد، شاخص سهام 17 روز کاری متوالی در نیمه کانال 81 هزار واحدی نوسان های اندکی را تجربه کند.

این احتیاط ریشه در عوامل متفاوتی داشت که عمده آن به تجربه معامله گران در دوره های رونق اخیر باز می گشت. با این حال همان نوسان های مثبت ولی محتاطانه، بعد از 17 روز منجر به عبور شاخص کل از کانال 82 هزار واحدی (قله 42 ماهه) شد. در روزهای نهایی مرداد ولی فعالان تالار شیشه ای شاهد جهش پرشتاب قیمت ها در بازار جهانی فلزات پایه بودند.این امر در نهایت در آخرین روز معاملاتی مرداد ماه به زیاد کردن چشمگیر تقاضای سهام فلزی- معدنی منجر شد و در نتیجه شاخص سهام را در سطح 82 هزار و 372 واحدی تثبیت کرد.

بورس از رقبا پیش افتاد

رصد بازار سهام از دوربین آینده

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران درمعاملات روزهای نهایی ماه گذشته تحت تاثیر انتشار سیگنال های حمایتی از سوی بازار فلزات جهانی بعد از سه سال و نیم از کانال 82 هزار واحدی عبور کرد. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که قرار گرفتن شاخص کل در کانال 82 هزار واحدی بعد از 42 ماه، نگرانی از اصلاح مجدد قیمت ها را میان بعضی فعالان بازار زیاد کردن داده هست. این نگرانی ها ریشه ها در تجربه معامله گران در دوره های رونق اخیر دارد. به طور مثال در ابتدای سال گذشته در حالی که شاخص سهام تا بالای نیمه کانال 81 هزار واحدی افزایش کرده بود، بعد از مواجهه با این سطح مسیر ریزشی در پیش گرفت. بر همین اساس بااهمیت ترین پرسش پیش روی فعالان تالار شیشه ای در شرایط فعلی این است: آیا شاخص سهام در این سطح پایدار می ماند؟ جهت پاسخ به این پرسش باید عوامل اثر گذار بر روند قیمت ها در روزهای اخیر را بررسی کرد.

باید توجه داشت که تاثيرات افزايش قيمت كالاها همچنان بر چشم انداز سودآوري شركت هاي بورسی وابسته به عنوان عامل اصلي رونق بازار سهام خودنمايي می کند.با توجه به اینکه بیش از 50 درصد از ارزش بازار سهام در اختیار صنایع کالایی قرار دارد،روند صعودی قیمت فلزات پایه یا حداقل ثبات در محدوده کنونی می تواند ضامن پایداری شاخص سهام در سطوح کنونی باشد. با این حال نباید ماهیت پرنوسان بازارهای جهانی را که در سال های اخیر در چند مقطع نیز تجربه شده است هست، فراموش کرد.بر همین اساس تضعیف قیمت ها در بازارهای کالایی، از مواردی است که می تواند پایداری قیمت ها در سطوح فعلی را ترساندن کند.

پرونده بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در مردادماه امسال با جهش 36/ 0 درصدی شاخص کل طی معاملات روز گذشته بسته شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال به 7/ 6 درصد

با این حال آینده نگری زیاد کردن قیمت دلار در نیمه دوم سال نیز از جمله مواردی است که می تواند محرک جدی جهت رونق بازار سهام باشد.با آزاد شدن قیمت دلار سرکوب شده است احتمال رسیدن دلار به قیمت های بالاتر وجود دارد. بنابراین می توان به حمایت این عامل از معاملات سهام نیز در میان مدت امیدوار بود.علاوه بر این با اصلاح ساختار بانکی که یکی از اهداف مهم تیم اقتصادی دولت دوازدهم هست، کم شدن قیمت سود نیز محتمل خواهد بود. (پیش تر مدیر کل بانک مرکزی نیز وعده کم شدن قیمت سود را داده بود.) در تازه ترین اخبار، روز گذشته خبری مبنی بر کم شدن قیمت سود بانکی منتشر شد. معاون اقتصادی بانک مرکزی دیروز در رابطه با قیمت سود بانکی گفت: سود علی الحساب سپرده مدت دار یکساله براساس بخشنامه حداکثر 15 درصد و جهت سپرده های عادی روز شمار 10 درصد (سالانه) خواهد بود.کاهش قیمت سود بانکی می تواند به جذابیت بازار سهام جهت ورود نقدینگی سرمایه گذاران بیفزاید.

گوی سبقت در دستان بورس

بورس از رقبا پیش افتاد

در حالي كه بازارهاي سرمايه گذاري در كشور مشمول بر مسكن، طلا و ارز در سال جديد روزهاي راكدی را سپري مي كنند فعالان بازار سهام شاهد افزايش ارزش دارايي هاي خود با شتابي مطلوب هستند. ماه گذشته بازار سهام جهت چهارمین بار در امسال پیشتاز بازارهای موازی شد. (بازار سهام پیش از این در فروردین، اردیبهشت و تیر ماه رتبه اول جدول بازدهی بازارهای رقیب را به خود تخصیص داده شده است داده بود.

بازار پول نیز صدر نشین بازار ها در جریان معاملات خرداد بود). شاخص سهام که در انتهای تیر در سطح 81هزار و 671 واحدی قرار داشت، در آخر مرداد ماه با قرار گرفتن در سطح 82 هزار و 372 واحدی به کار خود آخر داد و گوی سبقت را از دیگر بازار های سرمایه گذاری ربود. بازار ارز نیز با بازدهی 6/ 1 درصدی در رتبه دوم جدول بازدهی بازارهای سرمایه گذاری قرار گرفت. در بررسی روند ماهانه ولی قیمت ارز رشد 6/ 1 درصدی را ثبت کرد.نرخ دلار آمریکا که در آخر تیر 3771 تومان بود، در آخر مرداد به 3830 تومان رسید. قیمت سکه نیز با رشد 7/ 0 درصدی از یک میلیون و 204 هزار تومان در آخر مرداد ماه به یک میلیون 212 هزار تومان رسید.

در بررسی روند بازدهی از ابتدای سال نیز بازار سهام با کسب بازدهی 7/ 6 درصدی عنوان پربازده ترین بازار از ابتدای سال را به خود تخصیص داده شده است داد. بازدهی سپرده های بانکی از ابتدای سال حدود 25/ 6 درصد بوده هست. (با احتساب قیمت 15 درصدی).در این میان البته باید توجه داشت که در بازار های غیر رسمی اوراقی با قیمت بازدهی بالای 30 درصدی نیز وجود دارند. علاوه بر این جهت پول های بزرگ قیمت های بالاتر از 15 درصد از سوی صندوق های سرمایه گذاری ارائه می شود. ولی از آنجا که معیار رسمی جهت ارزیابی این قیمت ها وجود ندارد، قیمت رسمی 15 درصدی جهت سپرده بانکی معیار مقایسه در نظر گرفته شده است است.در بررسی عملکرد دیگر بازارها، بازار ارز با رشد 2 درصدی از ابتدای سال رتبه سوم جدول بازدهی بازارهای موازی را به خود تخصیص داده شده است داد. بازار سکه تنها بازار زیانده از ابتدای سال تا کنون بوده است.

بازار سهام بر مدار فلزی -پالایشی

رشد شاخص طی معاملات مرداد بیش از هرچیز مرهون معاملات مثبت در نمادهای زیر مجموعه گروه فلزات اساسی بود. این عنوان در بررسی روند شاخص صنایع متفاوت بورسی به خوبی مشهود هست. شاخص گروه فلزات اساسی در مرداد حدود 7/ 19 درصد رشد کرد.قیمت مس روز گذشته در سطح 6600 دلار در هرتن قرار گرفت.قیمت سرب و روی نیز به ترتیب 3502 دلار و 3150 دلار در هر تن گزارش شد.روند صعودی این قیمت ها در روز های نهایی مرداد شتاب بیشتری گرفت و قیمت سهام وابسته را به مسیر صعودی سوق داد.صنعت دیگری که در مرداد مورد توجه معامله گران قرار داده شد و از رشد شاخص کل نیز حمایت کرد، صنعت فرآورده های نفتی بوده است.

شاخص این گروه در مرداد رشد 1/ 8 درصدی را ثبت کرد که بخش عمده آن مرهون رشد قیمت پالایشی ها در هفته نهایی مرداد بوده است.شاخص این گروه در هفت روز معاملاتی اخیر 4/ 9 درصد رشد کرد.به نظر می رسد گزارش های مناسب عملکرد از سوی دو شرکت پالایشی در ایجاد تقاضای سهام وابسته به این صنعت بی تاثیر نبوده هست. بعد از انتشار اطلاعیه ای از سوی پالایشگاه بندرعباس در هفته نهایی مرداد توجه به نمادهای پالایشی زیاد کردن یافت.

پالایشگاه بندرعباس طی این اطلاعیه بیان کرده بود که درصد پوشش سود آینده نگری شده است در بهار امسال، 35 درصد بوده هست، ولی هنوز شواهد کافی جهت اعمال تعدیل مثبت وجود ندارد. همین اطلاعیه باعث شد جهت خرید سهم های پالایشی سفارش های خرید در محدوده مثبت و بعضا در سقف قیمت، در سیستم معاملات قرار بگیرد. به عبارت راحت تر، اعتماد فعالان بازار منشتر شدن این اطلاعیه، نسبت به صورت های مالی پالایشگاه ها و حاشیه سود این شرکت ها زیاد شد. بعد از آن ولی گزارش پالایشگاه نفت و پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز منتشر شد که حاکی از پوشش بیش از 35 درصدی سود آینده نگری شده است «شتران» در فصل بهار بود. با این همه معامله گران از محتوای این گزارش عبور کردند. علت این امر به سبقه شرکت های پالایشی در مورد ارائه گزارش ها وصورت های مالی پالایشی ها بر می گشت. علاوه بر این در هر دو گزارش این پالایشگاه همچنان ابهاماتی نزد فعالان تالار شیشه ای قرار داشت که منجر می شد احتیاط بیشتری در معاملات سهام لحاظ کنند.

معاملات ضعيف در بورس تهران

ماه گذشته، در مجموع حدود 10 ميليارد و 890 ميليون سهم به ارزش 2546 ميليارد تومان در بیش از یک میلیون و 104 هزار دفعه معامله شدند (با از بین بردن معاملات بلوکي). بررسي «دنياي اقتصاد» نشان مي دهد میانگین حجم و ارزش معاملات روزانه در اين مدت به ترتيب 495 ميليون سهم و 116 ميليارد تومان بوده هست. اين عنوان بار ديگر بر سیطره احتیاط در معاملات سهام طی مردادماه تاکید می کند. در اين شرايط، همکاری سهامداران حقيقي نسبت به معاملات تیر ماه زیاد کردن يافت و در حالي که در چهار ماه ابتدايي سال حدودا 58 درصد در معاملات همکاری داشتند، فعاليت آنها در خرید و فروش در ماه گذشته به 65 درصد زیاد کردن يافته است.در معاملات ماه گذشته فعالان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شاهد عوض کردن مالکیت 66 میلیارد تومانی به نفع معامله گران حقیقی بودند.در معاملات تیر ماه هر چند عوض کردن مالکیت 76 میلیارد تومانی به نفع معامله گران حقیقی ثبت شد ولی بخش اعظم این عوض کردن مالکیت مربوط به عرضه اولیه «به پرداخت» در روز 27 تیر ماه بود.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs