ارزش – مقدار اسلام میزبان پاکستان عربستان

ارزش – مقدار: اسلام میزبان پاکستان عربستان پاکستان عربستان، خاورمیانه اسلام آباد

گت بلاگز اخبار پزشکی ۱۰ عامل خطری که جان ایرانیان را ترساندن می‌کند

بیماری‌های واگیر که روزگاری مهم‌ترین عامل فوت و میر مردم دنیا بوده‌اند، امروز جای خود را به عامل دیگری به نام بیماری‌های غیرواگیر داده‌اند؛ مشکلی که کشور عزیزما

۱۰ عامل خطری که جان ایرانیان را ترساندن می‌کند

۱۰ عامل خطری که جان ایرانیان را ترساندن می کند

عبارات مهم : ایران

بیماری های واگیر که روزگاری بااهمیت ترین عامل فوت و میر مردم دنیا بوده اند، امروز جای خود را به عامل دیگری به نام بیماری های غیرواگیر داده اند؛ مشکلی که کشور عزیزمان ایران نیز با آن دست و پنجه نرم می کند.

به گزارش ایسنا، مسئولان حوزه سلامت تاکنون بارها اعلام کرده اند که ۸۰ درصد موارد مبتلا شدن به بیماری های قلبی، ۹۰ درصد موارد مبتلا شدن به دیابت و حدود ۴۰ درصد سرطان ها با تغذیه مناسب قابل پیشگیری هستند.

تغذیه ناسالم و اضافه وزن، کلسترول، نمک، فشار خون و … در حال حاضر بااهمیت ترین عوامل بروز بیماری های غیرواگیر محسوب می شوند. ۴۴ درصد فوت های ناشی از بیماری های غیرواگیر در دنیا قبل از ۷۰ سالگی رخ می دهند و همچنین هر سال ۱۱.۸ میلیون فوت به علت مبتلا شدن به این امراض رخ می دهد. ۴۸ درصد فوت و میرهای ناشی از بیماری های غیرواگیر در کشورهای با درآمد کم اتفاق می افتد و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۳۰ روند فوت های ناشی از بیماری های غیرواگیر رو به رشد خواهد بود.

۱۰ عامل خطری که جان ایرانیان را ترساندن می‌کند

۱۹ عامل آشنا شده است فوت و میر در دنیا وجود دارد که ۱۰ عامل آن مربوط به تغذیه است و به عبارتی بیش از ۵۰ درصد این عوامل ریشه در تغذیه دارند. طبق بررسی که در سال ۱۳۸۰ انجام شد، مشخص شده است که ۵۷ درصد بار امراض در کشور عزیزمان ایران مربوط به بیماری های غیرواگیر بوده، ولی این رقم در سال ۱۳۹۰ به ۷۶ درصد رسید. بیماری های واگیر در سال ۸۰، ۲۷ درصد عوامل فوت و میر را تشکیل می دادند، ولی امروز با توجه به اوج رفتن سواد سلامت، واکسیناسیون و ارتقای بهداشت در کشور عزیزمان ایران این آمار به ۱۴.۵ درصد رسیده و جای آن را بیماری های غیرواگیر گرفته است.

یکی دیگر از آمارهایی که در این زمینه اعلام شد، از نقش بیماری های قلبی و عروقی در ۴۶ درصد موارد فوت و میر در کشور عزیزمان ایران خبر می دهد .این در حالیست که با تغذیه درست می توان از حدود ۸۰ درصد موارد مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی و ۴۰ درصد سرطان ها پیشگیری کرد؛ بطوری که چندی پیش علیرضا رئیسی- معاون بهداشت وزیر بهداشت- اعلام کرد که الگوی غذایی نامناسب، پرفشاری خون، چاقی، تحرک ناکافی، سیگار، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول بالا، خطرات شغلی و مصرف مواد مخدر ۱۰ عامل خطر اول در کشور عزیزمان ایران قرار دارند.

بیماری‌های واگیر که روزگاری مهم‌ترین عامل فوت و میر مردم دنیا بوده‌اند، امروز جای خود را به عامل دیگری به نام بیماری‌های غیرواگیر داده‌اند؛ مشکلی که کشور عزیزما

نتایج «استپس» سال ۹۵ نشان می دهد که ۵۸ درصد مردم در کشور عزیزمان ایران اضافه وزن دارند. این رقم در زنان ۶۲ درصد و در مردان ۵۷درصد هست، ولی چاقی شکمی که عامل آشنا شده است و مستقیم بیماری های قلبی و عروقی هست، در مردان آمار بالاتری دارد. شرکت بهداشت جهانی توصیه کرده است که افراد عادی و کمتر از سن ۵۰ سال، روزانه باید کمتر از پنج گرم نمک مصرف کنند.

اما این رقم در کشور ما به طور میانگین ۹.۱ درصد است که در مردان ۱۰ و در زنان ۸.۴ درصد برآورده شده است هست. طبق بررسی هایی که در زمینه آمار بیماری های غیرواگیر در کشور عزیزمان ایران انجام شده است هست، ۲۷ درصد افراد بالای ۲۵ سال در کشور عزیزمان ایران قند خون اوج دارند. همچنین کلسترول اوج در ۴۸ درصد جمعیت شیوع دارد؛ یعنی تقریبا از هر دو نفر حداقل یک نفر چربی خون اوج دارد. در تمام کشور نیز از هر دو نفر فرد بالای ۵۰ سال، یک نفر فشار خون اوج دارد.

۱۰ عامل خطری که جان ایرانیان را ترساندن می‌کند

واژه های کلیدی: ایران | تغذیه | ایرانی | بهداشت | بیماری | ایرانیان | مبتلا شدن | وزیر بهداشت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs